E-SHOP
Smart Wall Storage

Smart Wall Storage

A smart wall storage system that can adapt over time.
A wall storage<br /> system designed<br /> for your needs.<br /><br />

A wall storage
system designed
for your needs.

A wall storage<br /> system designed<br /> for your needs.<br /><br />
When I started to clean up in my workshop and garage, I kept running into the same problem – no matter how I stored equipment, tools and boxes, propped against the wall or stacked on the ground, they got in the way. And I couldn't easily get to some things. Not to mention shelves and racks fixed to the wall forever.

I learned of wall hanging systems from other continents that did not meet my needs – not many options for hanging items specific for us in the Czech Republic and in the EU. I wanted to have the option of designing hanging panels, hooks, holders and other accessories in accordance with people's needs. For everyday use that saves space, time and work.

That's how the Reponio wall hanging system came about and why it far exceeds the needs for home hobby usage. It is suitable and effective also for commercial and industrial purposes. Discover its variability, universality and unlimited options.

Tomáš Medřický, CEO
A unique<br /> storage system

A unique
storage system

that releases space
and provides clear order.
DISCOVER HAREO

Order, transparency,
availability

Would you believe that you can just hook up all tools, equipment and other things for everyday use?

Whether your problem is a heavy, hard-to-store roof rack for your car, bikes for the whole family leaned against each other or screws mixed up in a big muddle, the Reponio wall storage system will deal with it. See for yourself by checking out sample solutions that work wonderfully.

Order, transparency,<br /> availability

System
Advantages

System
Advantages

80 +

smart accessories

up to 200 kg

maximum load of m2

up to 80 kg

holder maximum load

10

stylish colours

Don't bother with putting shelves together or drilling holders into walls. You can easily install Reponio and adapt the layout of the hooks and holders by simply clicking them into panels with a groove.

SOLUTIONS FOR COMPANIES

SOLUTIONS FOR COMPANIES

Do you expect even more from a wall hanging system? Discover what else it can do for use in retail, storage or industry.
SOLUTIONS FOR COMPANIES
Become the creators of eternal order

Become the creators of eternal order

At the e-shop, check out all the options for the universal Reponio hanging storage system.

Panels and 80+ smart accessories such as hooks, holders, boxes, magazines, baskets and shelves. Start to store things effectively and with joy.

TAKE A LOOK AT THE E-SHOP

Most popular articles on the blog

5 vychytávek do garáže, které z prostoru udělají oázu pořádku a pohody
5 vychytávek do garáže, které z prostoru udělají oázu pořádku a pohody

Věděli jste, že podle studií je garáž jedním z nejpřeplněnějších prostorů v domácnosti? A že v některých je tolik haraburdí, že tam majitelé domů nejsou schopni zaparkovat svá auta? Prohlédněte si 5 vychytávek do garáže, díky kterým v dílně si ušetříte hledání a taky čas.

přejít na článek
Jak jednoduše nafouknout prostor v zahradním domku?
Jak jednoduše nafouknout prostor v zahradním domku?

Zahradní domek může být výborný úložný prostor na nářadí a další věci jako je třeba sportovní vybavení, zahradní nábytek nebo venkovní dětské hračky. Zjistěte, jak interiér zahradního domku uspořádat tak, abyste v něm uložili vše jednoduše a přehledně.

přejít na článek
Jak zamést s bincem ve sklepě nebo komoře?
Jak zamést s bincem ve sklepě nebo komoře?

Komora nebo sklep. Dvě odkladiště v bytech a domech, kam se toho vejde… Jenže prostor je stále cennější a každý metr čtvereční se hodí a dá se dobře využít. Kupujete novou nemovitost nebo plánujete generální úklid sklepa nebo komory? Udělejte ho důkladně.

přejít na článek
Hang it higher. Hang it higher.

Hang it higher.